O drogi oddechowe oraz płuca trzeba dbać. To bardzo delikatne narządy, które nieodpowiednio zabezpieczone, bardzo łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Maseczka przeciwpyłowa to nie tylko ochrona naszych płuc w miejscu pracy, ale także w domu podczas wykonywania różnorodnych prac.
Rodzaje masek przeciwpyłowych
Maseczka przeciwpyłowa ma za zadanie chronić nasze płuca przed tym, co znajduje się w powietrzu, a dokładnie przed smogiem, pyłami, dymem i mgłą. Nie chronią natomiast przed gazami. Najwygodniejszą alternatywą jest maseczka przeciwpyłowa z filtrem, który znacznie ułatwia oddychanie. Dzieli się je zazwyczaj na trzy klasy: p1, p2 i p3. Podział ten jest podyktowany skutecznością zatrzymywania pyłów o średnicy poniżej 0,5 mikrometra. P1 zatrzymuje tylko 80% pyłów.
Gdzie używać maseczek przeciwpyłowych?
Tego rodzaju maseczka na pewno jest niezbędna w miejscach pracy, gdzie istnieje duże zapylenie. Ale to powinien zapewnić pracodawca. My z powodzeniem możemy ich używać na ulicy oraz podczas prac przydomowych, które generują duże ilości pyłów. W okresie jesienno-zimowym, gdy dym jest niemal wszędzie, maseczka przeciwpyłowa jest jednym z najrozsądniejszych wyborów. Warto pamiętać, że płuca potrafią magazynować szkodliwe substancje dziesiątki lat, zanim dadzą o sobie znać.